Zkušenosti s AF-S NIKKOR 16-35mm f/4G ED VR

NIKKOR 16-35mm f/4G ED VR

Rozhodoval jsem se jaký širokáč si pořídit. Jakožto stále jedu na DX formátu, první na řadě k výběru byla Sigma 8-16, případně Sigma 10-20, narazil jsem ale také na Tokinu 11-16 kterou jsem posléze zvolil jako vhodnou volbu. Ovšem ani jeden ze dvou kusů které jsem v Praze našel nebyly úplně v pořádku. Poté jsem nakousl Sigmu 14-24, ovšem testovaný kousek také nebyl úplně dokonalý. Když už se člověk smířil s tím, že cena za něco použitelného šplhá na dvacet tisíc, zamířil jsem do nabídky Nikonu. Na první pohled top širokáčů, Nikkor 14-28/2.8 mě odradil jednak cenou, druhak nemožností použití standardních filtrů kvůli vypouklé čočce (tu má i zmiňovaná Sigma 14-28).

Druhým objektivem v pořadí který Nikon nabízí je AF-S NIKKOR 16-35mm f/4G ED VR. Jediné u čeho jsem váhal byla maximální světelnost na úrovni 4, ovšem vzhledem k určení objektivu, tj. krajinky nebo firemní akce, naprosto dostačující. Je na standardním 77mm závitu a obsahuje redukci vibrací – člověk si řekne na co, u širokáče, ovšem na různé akce plné tmy kdy fotím na 1/20 se VR hodí. Rozbil jsem prasátko a byl doma.

Zdroj: Kenrockwell.com
Zdroj: Kenrockwell.com

Co se mi líbí

Ostří pekelně rychle

Fotky jsou ostré i na plnou díru

Závit 77mm je univerzál k ostatním objektivům – jde o filtry ale také krytky objektivu které pořád někde nechávám

Redukce vibrací redukuje vibrace

Co se mi nelíbí

Poprvé sem nenapíšu nic, fakt není co vytknout

Suma Sumárum

Ačkoli rozsah ohnisek člověk plně využije až na FF, i na DX je to hodnotný stroj který přináší samé jistoty a pozitiva. Z celé své sbírky jej mám rád nejvíce.

Koupil bych znovu: Jednoznačně ANO

Autor: Jan Krahulec

+Jan Krahulec