Zkušenosti s Nikkor AF 50/1.8 D

Nikkor AF 50/1.8 D

Podělím se o stručné praktické zkušenosti se základní pevnou padesátkou pro Nikon.

2137_AF_NIKKOR_50mm_f-1_8D

Zakoupil jsem ji v USA jako první objektiv mimo v té době jediného seťáku, myslím že pro každého začínajícího fotografa je to jasná volba. Světelnost 1.8 a tím pádem možnost “uměleckých” fotek kde si člověk vyhraje s hloubkou ostrosti je pádný argument, zvláště pokud se spojí s vysloveně směšnou cenou v řádu pár tisíc.

Zdroj obrázku: Nikonusa.com

Obecné informace

V balení nebylo mimo krytek vůbec nic, objektiv nemá sluneční clonu ani polstrované pouzdro k dispozici, pouze pytlík. Tělo je plastové, objektiv je velmi lehký, na foťáku nepoznáte že nějaký objektiv máte.

Vhodné jsou filtry o průměru 52mm, je tedy možné je sdílet s dalším oblíbeným kusem a to Nikkor 35/1.8.

Osobně jsem nejdříve zakoupil UV filtr, ale vzhledem k tomu, že sklo je dosti hluboké a šance že jej poškrábete minimální, filtr jsem nepoužíval – po pěti letech ani škrábnutí.

Co se mi líbí

Určitě doporučuji pro začátek, Nikkor snad nenabízí lepší poměr cena/výkon u žádného jiného objektivu. Je malý a lehký (nic pro fotografy se syndromem malého objektivu), sdílení filtrů s pětatřicítkou.

Po lehkém zaclonění je objektiv velmi ostrý, ale na 1.8 solidně aberuje.

Co se mi nelíbí

Ostření je pomalé a velmi hlučné. To byl také jeden z důvodů proč jsem se jej po x letech zbavil, momentálně se dostávám na akce kde je každý zvuk slyšet (svatby, přednášky) a objektiv mi dělal neplechu.

Sedmilamelová hranatá clona – pro bokehové milovníky není tento objektiv zrovna určen, bokeh není moc hezký na pohled.

Poslední výtku neberte moc vážně, je to jako si kupovat kabriolet a pak si stěžovat že nemá střechu.

Závěrem k Nikkor AF 50/1.8 D

Jednoznačná volba pro začátečníky, zejména díky poměru cena/výkon.

Koupil bych jej znovu: ANO

Tuto padesátku jsem nahradil Sigmou 50/1.4, má o chlup lepší světelnost, ostří velice rychle a tiše. Ale také stoji 3x tolik.

Autor: Jan Krahulec
+Jan Krahulec